Alerji nedir?

0 oy
12, Ağustos, 12 nedir kategorisinde Cihan (8,340 puan) tarafından soruldu
Alerji nedir? Alerji olmak ne demek

1 cevap

12, Ağustos, 12 Cihan (8,340 puan) tarafından cevaplandı
Vücudumuza giren besinler, çiçek ve koku gibi maddelerin, bazı insanlar tarafından vücudun vermiş olduğu bir tepkiye alerji denir. Bu tepkinin neticesinde en sık görünen rahatsızlığın başında vücutta çıkan yaralar baş göstermektedir.
Bağışıklık sistemi, vücudumuzun sahip olduğu savunma sistemidir. Vücudumuza zararlı maddeler girdiğinde bağışıklık sistemimiz bu maddeleri tanır ve onları derhal yok etmek için çalışmaya başlar. Bazı insanların bağışıklık sistemi ise, yabancı maddeleri zararlı olmadıkları halde tehlikeli görür ve yoğun bir savunma uygular.

Örneğin toz, polen yada kedi tüyü gibi maddelerde alerjisi olan kişilerin, bu maddelerle karşılaşınca verdikleri ilk tepkiler hapşırmaya başlamaları ve burunlarının tıkanmasıdır. Burun deliklerindeki mukus (sümük) miktarını arttırarak onların vücüda girişini azaltmaya çalışmaktadır! Bazı durumlarda alerji seviyesi o kadar yüksek olur ki, bağışıklık sistemi aşırı çalışmasından ötürü vücuda zarar vermeye başlar. Doktor kontrolünde ilaçlar kullanarak bu tepkiler ortadan kaldırılabilir veya azaltılabilir. Yediğiniz bir besinden bu tip alerjik sorunlar yaşıyorsanız tüketilmemesi önerilir.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
12, Ağustos, 12 nedir kategorisinde Cihan (8,340 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
12, Ağustos, 12 nedir kategorisinde Cihan (8,340 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
15, Eylül, 15 nedir kategorisinde Uzman (320 puan) tarafından soruldu
Hey sen! Hoş geldin... Soru sorabilir yada sorulara cevap verebilirsin. Her cevapladığın sorular size puan olarak dönmektedir. Bunları iyi değerlendir ileride sürpiz hediyelerle karşılaşabilirsin.

1,304 soru

567 cevap

19 yorum

65 kullanıcı

Temporary Email En uygun imitasyon saat modelleri
...