ERP Nedir?

0 oy
12, Ağustos, 12 nedir kategorisinde Cihan (8,340 puan) tarafından soruldu

ERP’ in açılımı nedir ERP ne anlama gelmektedir.

1 cevap

12, Ağustos, 12 Cihan (8,340 puan) tarafından cevaplandı

ERP’ in açılımı, İngilizce olan Enterprise Resource Planning sözcüklerinden oluşur. Bu sözcüklerin Türkçe’si, Kurumsal Kaynak Planlama anlamına gelmektedir. 
Kurumsal kaynak planlama, yani ERP bir yazılım çeşididir. Bu yazılım işletmenin satış, aksesuar, planlama, sipariş, stok, personel ve yan sanayi gibi her türlü fonksiyonunu kapsayan, bütünleşmiş haldeki bilgi sistemlerini içerir. Bu bilgi sistemlerinin önemi, işletme için oldukça büyüktür. Bu önemi açıklamak için bir örnek verecek olursak; bir otomotiv yan sanayi fabrikasında satış bilgileri bir programda, üretim planlama bilgileri ayrı bir programda, personel bilgileri daha ayrı bir programda bulunduğunda, bu programlar her ne kadar alanlarında en iyi programlar olsalar da, yapısal olarak farklıdır. Ancak bu programların entegre halde olması, fabrika için çok daha verimli olacaktır. Hatta bu programları entegre halde kullanmak, bazen bir işletme için hemen hemen zorunluluk haline de gelebilmektedir. 
Ancak tüm sistemlerde olduğu gibi, ERP sistemini kullanmanın da avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Bunlara değinecek olursak; ERP sistemine girilen veriler, tıpkı bir fabrika sistemindeki parçalar gibi ilerler ve disiplinli bir çalışma sistemi oluşur. Dolayısıyla bu bir avantajdır. Ancak ERP sistemlerinin kurulumu pahalıdır ve bu da birçok işletmenin ERP kullanmasının önünde önemli bir engel teşkil etmektedir. Bununla beraber, bu sistemi kullanmayı bilen personel bulmak, işletme açısından sıkıntı oluşturabileceği gibi, sisteme ilk geçiş de zor olabilmektedir.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
12, Ağustos, 12 nedir kategorisinde Cihan (8,340 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
12, Ağustos, 12 nedir kategorisinde Cihan (8,340 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
15, Eylül, 15 nedir kategorisinde Uzman (320 puan) tarafından soruldu
Hey sen! Hoş geldin... Soru sorabilir yada sorulara cevap verebilirsin. Her cevapladığın sorular size puan olarak dönmektedir. Bunları iyi değerlendir ileride sürpiz hediyelerle karşılaşabilirsin.

1,304 soru

567 cevap

19 yorum

65 kullanıcı

Temporary Email En uygun imitasyon saat modelleri
...